Polecamy

IQlandia – Centrum Nauki i Zabawy – Liberec (Czechy)

Najciekawsze i najnowocześniejsze centrum naukowe w jakim kiedykolwiek byliśmy. 10 tysięcy metrów kwadratowych, 6 pięter, niezliczona ilość interaktywnych eksponatów, gier logicznych, wyświetlaczy, symulatorów. Zero kolejek, zero tłumów, opisy eksponatów w języku polskim i do tego rzut beretem od granicy Polski (40 km do Jakuszyc). Oto IQLANDIA w czeskim LIBERCU.

Centrum, które pod „przykrywką” świetnej zabawy, przemyca do naszych głów wiedzę z zakresu fizyki, chemii, historii, geologii, zoologii, mechaniki. Wystawia na próbę nasze zmysły, siłę mięśni, szybkość reakcji czy pojemność płuc. Miejsce, w którym cała rodzina znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek, płeć, czy posiadaną wiedzę. Zamieni nas na chwilę w kosmonautów, muzyków, chirurgów, naukowców, inżynierów czy szpiegów na supertajnej akcji.

Gdybyśmy mieli porównać nasze rodzime, największe centrum naukowe z iQlandią… to niestety „Kopernik” w Warszawie wypada przy Libercu blado. Na całokształt naszej oceny składa się: ilość, różnorodność i sprawność eksponatów, czas stania w kolejkach (0 minut!), zarówno tych do kas, jak i tych do poszczególnych stanowisk (a odwiedziliśmy IQlandię w wakacyjny weekend), oraz taka ogólna, spokojna, nieśpieszna atmosfera panująca w obiekcie.

CZŁOWIEK

To tutaj Leo i Lea spotykają humanoidalnego robota Thespiana, porozumiewającego się ze zwiedzającymi za pomocą gestów, słów (w kilku językach) i ekspresyjnej mimiki. To najdroższy eksponat w całym centrum iQlandia, kosztował dwa miliony czeskich koron, i przyznam, że jest wart swojej ceny.

To tutaj badamy kobiece piersi w poszukiwania guzków i zgrubień, składamy olbrzymie puzzle odwzorowujące poszczególne układy w ludzkim ciele, przeprowadzamy laparoskopowo operację, siłujemy się na szkieletową rękę, sprawdzamy pojemność płuc, a Michał zakłada kamizelkę imitującą kobiece kształty (i ciężar brzucha) w ciąży, i próbuje przebiec 3 okrążenia dookoła wystawy. Kończy się to sporą zadyszką i słowami „Szacun dla Was kobiety!”.

NAUKA W DOMU

Gdyby tak móc przekroić sprzęty codziennego użytku na pół, i sprawdzić co drzemie w ich mechanicznych trzewiach? Czy nauka o ich działaniu nie byłaby łatwiejsza? Taką możliwość daje nam iQlandia :) Pokazuje w przekroju jak działa żelazko, zlew, telewizor, płyta indukcyjna, muszla ze spłuczką czy pralka (do tej ostatniej możemy wejść i zakręcić bębnem) a także powiązane z nimi instalacje.

Dla chłopaków najciekawsza była rzecz jasna ściana z narzędziami. Myk tej ściany polega na odgadnięciu poprawnej nazwy (rozwiązania zagadek są pod klapkami) śrubokrętów, kluczy, pił, zacisków, i muszę Wam zdradzić, że to wcale nie jest takie proste, nawet dla mojego inżyniera do zadań specjalnych.

ZMYSŁY

Wsłuchaj się w tajemnicze dźwięki. Przetestuj swój węch, i sprawdź czy nie pomylisz zapachu herbaty z octem ;) Zamknij oczy, i czytaj słowa napsiane Brailem, za pomocą opuszków palców. Nakręć swój własny film poklatkowy, i odpowiedz na pytanie „dlaczego poszczególne ujęcia, choć stałe, to oko widzi je jako ciągły film”?. Które „krzesło fakira” będzie wygodniejsze? Te z tysiącem igieł, czy te z setką kulek? A może chcesz przetestować zmysł dotyku, i włożyć dłoń do tajemniczego otworu z…

Nie daj się zmylić, bądź uważny, wyczul swój węch, wzrok, słuch, dotyk! Twoje zmysły „oszaleją” na tej organoleptycznej wystawie!

KOSMOS

Wskocz do lądownika Wostok 28, dotknij plazmowej kuli, zbierz próbki gleby z Marsa za pomocą robotycznego ramienia sondy Viking. Poznaj jak względem siebie położone są Ziemia, Słońce i Księżyc i jak te obiekty na siebie wpływają. Wsiądż do symulatora łazika marsjańskiego Mars Rover i poznaj oddaloną o 80 milionów kilometrów czerwoną planetę.

Przybij piątkę z Lordem Vaderem, spróbuj ułożyć nanostrukturę z atomów węgla, wejdź do kosmicznego tunelu… i podglądnij sekcję zwłok kosmity w strefie 51. A jeśli wciąż pozostanie niedosyt zabawy (i nauki) wskocz na kosmiczną deskę i udaj się w podróżmiędzy gwiazdami.

TULABORKA

Na tej ekspozycji każdy z wydziałów i instytutów Uniwersytetu Technicznego w Libercu prezentuje wyniki swoich aktualnie prowadzonych badań. A w wielu przypadkach są to rzeczy naprawdę rewolucyjne.

GEO

Czyli planeta ziemia ze wszystkich punktów widzenia. Odkrywanie skamielin, szkieletów dinozaurów, kamieni szlachetnych, minerałów. Procesy geologiczne, meteorologia, grawitacja, siła Coriolisa, efekt cieplarniany… to tylko kilka pojęć z tej jakże interesującej wystawy!

…a w części piwnicznej, wehikuł czasu!

Warto zejść na ten poziom, aby przepytać dzieci z wiedzy o tych jakże archaicznych urządzeniach i przedmiotach codziennego użytku, żywcem wyciągniętych z dzieciństwa naszego, jak i naszych rodziców i dziadków ;)

Żelazka z duszą, maszynki do mięsa przykręcane do taboretu, telewizory z kineskopem, magnetofony kasetowe, aż łezka w oku się kręci…

RESTAURACJA IQcafe

Słabszy punkt iQlandii. Co tu dużo pisać, fast food, ciasta, pączki, kanapki, piwo i malutki bar sałatkowy. Ot, taka Ikea, tylko droższa. Byliśmy głodni, musieliśmy więc coś tutaj zjeść, zapełniliśmy żołądki, ale przyjemności z jedzenia nie było… Polecam zabrać ze sobą kanapki :)

TARAS

Zmęczony rodzicu! Usiądź, poopalaj się, zrelaksuj, podziwiaj panoramę Liberca. Dzieci w tym czasie rozwiążą kilka zagadek, i zagrają w „statki”. Oto taras IQlandii :)

WODNY ŚWIAT

Z wodą można robić różne rzeczy, zwłaszcza gdy do dyspozycji jest porządne koryto wodne, młynki, rurki, maszyny i dysze! U nas zrozumiesz, jak działa śluza i turbina wodna oraz poznasz niebezpieczeństwa czyhające na wodniaków pod jazem. Unikatowa ściana wodna oraz interaktywna fontanna z gejzerem tryskającym na wysokość trzeciego piętra należy do naszych najpopularniejszych eksponatów. Od kwietnia do września można wypoczywać także w plenerowej części tej ekspozycji, a przy okazji ją spenetrować.

TOP SECRET

Wystawa czasowa (zakończona).

Maluszki bawią się w iQPARKU

Po drugiej stronie ulicy, w osobnym budynku (dawna siedziba IQlandii) mieści się 4 poziomowy park naukowo-rozrywkowy dla najmłodszych gości. Przystosowano go do wizyt dzieci w wieku już od drugiego roku życia.

Ponad 300 eksponatów, laboratorium, warsztaty, stanowiska z zagadkami, klockami i eksperymentami. Niesamowicie wciągająca ekspozycja „Świat wokół nas”, na której Leo i Lea poczuli się jak dorośli. Robili zakupy w markecie, gotowali, poszli do pracy jako strażacy, policjanci, inżynierowie, dziennikarze a nawet… gwiazdy rocka ;). Przenosili dżwigiem (i na taczkach) cegły, budowali dom, obsługiwali pocztę pneumatyczną, malowali za pomocą magnesowego pędzla i opiłków metalu.

Uwaga: Polecamy zostać w Libercu na noc, my do IQparku udaliśmy się bezpośrednio po IQlandii, i żałowaliśmy, że zostało nam tak mało czasu na nacieszenie się parkiem nr 2 ;) Spokojnie można tu spędzić kolejne 4-5 godzin na zabawie i nauce.

 

Godziny otwarcia:

 • wrzesień – kwiecień:
  poniedziałek: nieczynne
  wtorek – piątek, niedziela: 9:00 – 17:00
  sobota: 9:00 – 19:00
 • maj – czerwiec:
  poniedziałek – piątek, niedziela: 9:00 – 17:00
  sobota: 9:00 – 19:00
 • lipiec – sierpień, święta:
  poniedziałek – niedziela: 9:00 – 19:00

Ceny biletów:

Ekspozycja
Bilet normalny – 250 Kč  (powyżej 15 roku życia)
Bilet ulgowy – 150 Kč (dzieci 3-15, dorośli +60)
Bilet rodzinny – 630 Kč (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci)
Bilet rodzinny – 460 Kč (1 osoba dorosła i 2 dzieci)

Planetarium
Bilet normalny – 100 Kč  (powyżej 15 roku życia)
Bilet ulgowy – 70 Kč (dzieci 3-15; dorośli +60)
Bilet rodzinny – 310 Kč (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci)
Bilet rodzinny – 220 Kč (1 osoba dorosła i 2 dzieci)

Ekspozycja i Planetarium
Bilet normalny – 300 Kč  (powyżej 15 roku życia)
Bilet ulgowy – 180 Kč (dzieci 3-15, dorośli +60)
Bilet rodzinny – 890 Kč (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci)
Bilet rodzinny – 650 Kč  (1 osoba dorosła i 2 dzieci)

IQpark

Cennik (tutaj)

Parking

dla gości IQlandii – 50 Kč

 

ADRES:

Nitranská 10, 460 07 Liberec, Czechy

http://www.iqlandia.cz/pl/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Przystanek Wrocław

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Rodzinne wędrówki górskie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

ZABAWA W GOTOWANIE

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

AnnRK: Myśli i słowa wiatrem niesione

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Tędy i owędy

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Ohana

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Zabawkator

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

kultura, podróże i życie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Pomysłowe Pieczenie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Dolny Śląsk dla Uli

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

%d blogerów lubi to: