Polecamy

Muzeum Pisanek w Rumunii x2 – (Moldovita i Vama)

1 dzień na rumuńskiej Bukowinie, 2 rodzinne muzea, tysiące pisanek! Techniki tworzenia barwnych jajek, o których nie mieliśmy pojęcia. Kraszanki, drapanki, pisanki, oklejanki i ażurki z całego świata, od Europy po Chiny i Australię. Wydmuszki jaj ptaków, kość słoniowa, złoto, kamienie szlachetne, drewno czy skały wulkaniczne. Wspaniała, kolorowa przygoda – dzieciaki bawiły się fantastycznie!

1) Muzeul Oului Vama – Muzeum Pisanek w Vamie

Muzeum pisanek w Vamie zawiera ponad 3000 jaj z całego świata, wykonanych w różnych technikach, i w różnorodnych (czasem zaskakujących) materiałach. Wśród nich są: wydmuszki jaj, drewno, ceramika, porcelana, kamień, szkło, kamienie szlachetne czy srebro). Kolekcja jest własnością artystki,  Pani Letitii Orsivschi. Pisanki zebrała w ciągu 12 lat uczestnictwa w międzynarodowych targach i wystawach.

W kolekcji znajdują się jaja rzadkie – jak emu, nandu, tinamu, żółwia, krokodyla, czerwonaka, a także jajka kuropatw, wróbli, gołębi, bażantów, pawi, przepiórek, kaczek, gęsi czy indyków. Znajdziemy tu także pakistańskie, emaliowane pisanki z Kaszmiru, kraszanki z Polski, jadeitowe jajka z Chin, porcelanowe dzieła z Grecji, drapanki z Niemiec, perforowane pisanki z Czech czy strusie jajka ozdobione przez australijskich Aborygenów.

Muzeum zwiedzamy z audio-przewodnikiem na uszach (lub bez, nasz wybór). Nikt nas nie pogania, nikt nie „śledzi” naszych ruchów (w przeciwieństwie do muzeum nr 2, które opisujemy niżej). Bardzo miła atmosfera, bez nadęcia, bez nachalnego wciskania pamiątek i traktowania rodziny z dziećmi jak zło konieczne.

CENY

 • Bilet normalny – 10 lei (9,2 zł)
 • Bilet ulgowy – 5 lei (4,6 zł)
 • Fotografowanie – 10 lei (9,2 zł)
 • Filmowanie – 20 lei (18,5 zł)

GODZINY OTWARCIA:

 • Czynne od wtorku do niedzieli,  10:00 – 18:00

ADRES

Strada Gării, Vama, Suceava 727590, Rumunia

W Rumunii jest nie do pomyślenia, że ​​nie znajdziemy czerwonej pisanki na wielkanocnym stole. Symbol ten jest ściśle związany z męką Jezusa na krzyżu. Rumuni mają nawet przysłowie, że…
„kiedy zabraknie czerwonego jajka, nastąpi koniec świata”.

2) Muzeul Ouălor Lucia Condrea – Muzeum Pisanek Lucii Condrei

W muzeum znajduje się ponad 5000 pisanek, wyeksponowanych na dwóch poziomach muzeum, w 56 ogromnych gablotach. Zdecydowana większość z nich to dzieła stworzone przez gospodarzy, a w szczególności przez właścicielkę muzeum – Panią Lucię Condreę, członkinię Związku Artystów Rumunii, wyróżnioną licznymi, prestiżowymi nagrodami. Reszta to pisanki zebrane, zakupione, lub wymienione na międzynarodowych wystawach, konkursach i targach, w których Pani Lucia często bierze udział.

Eksponaty podzielone są na 3 sekcje:

 1. Unikalne pisanki stworzone przez właścicielkę muzeum – Lucie Condree
 2. Bardzo stare malowane jaja, zebrane z miejsc zamieszkałych przez Huculi
 3. Kolekcja międzynarodowa (tylko tę część MOŻNA fotografować)

Muzeum i eksponaty przepiękne, niestety nie czuliśmy się w tym muzeum dobrze. Pomimo że dzieci były grzeczne, traktowano nas jak zło konieczne. Zawsze ktoś patrzył nam na ręce, ktoś obserwował zza ściany, ktoś zawsze był krok w krok za nami. Czuliśmy się jak potencjalni wandale i złodzieje… :/

ADRES

Strada Stadionului 87, Moldovița 727385, Rumunia

MAPY:

 

Reklamy

3 Comments on Muzeum Pisanek w Rumunii x2 – (Moldovita i Vama)

 1. Byłam w obydwu muzeach, ponieważ sama jestem kolekcjonerką pisanek. Rzeczywiście, w pierwszym muzeum miałam okazję porozmawiać z właścicielami – są zdecydowanie bardziej otwarci i sporo się od nich dowiedzieliśmy. Nazwisko artystki – Letitii Orsivschi wydaje się trudne do wymówienia, ale w rzeczywistości to nazwisko polskie – Orsziwski. Polacy, głównie górnicy, dość licznie osiedlali się w Rumunii, więc nie jest to nic dziwnego. Do tej pory istnieją tam ‚polskie wioski”, co potwierdzają ich polskie nazwy.

 2. mimookolicznosci // 26/04/2017 o 19:09 // Odpowiedz

  Świetne zdjęcia i świetne doświadczenia! Prawie dziesięć lat temu jeździłam po Rumunii stopem i miałam okazję nocować u nauczyciela, który specjalizował się w jednej z technik robienia pisanek i jako student jeździł po szkołach i sobie dorabiał ucząc dzieci. Zrobił nam warsztaty z robienia pisanek, to było świetne, ale nigdy później już nie robiłam takich pisanek (ani żadnych innych).

  • Dzięki za podzielenie się tak wartościowymi wspomnieniami, to dla nas najcenniejsze komentarze :) My, choć mieliśmy możliwość, nie uczestniczyliśmy w warsztatach, bo czas gonił… I bardzo tego później żałowaliśmy :/ Do Rumunii wracamy jednak jak bumerang… coś tam nas przyciąga, woła, jest więc szansa na kraszankowe warsztaty ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Przystanek Wrocław

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Rodzinne wędrówki górskie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

ZABAWA W GOTOWANIE

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

AnnRK: Myśli i słowa wiatrem niesione

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Tędy i owędy

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Ohana

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Zabawkator

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

kultura, podróże i życie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Pomysłowe Pieczenie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Dolny Śląsk dla Uli

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

%d blogerów lubi to: