Polecamy

Semafor – Muzeum Animacji w Łodzi

Odwiedzasz Łódź z rodziną? – koniecznie musisz wstąpić do Semafora! Po pierwsze, aby pokazać dziecku w jaki sposób Parauszek wraz z paczką przyjaciół ożywają na naszych ekranach. Po drugie, aby otrzeć sentymentalną łezkę, stojąc nad gablotą z Misiem Uszatkiem, Colargolem czy Filemonem. Po trzecie, aby przeżyć szok i niedowierzanie, gdy dowiemy się ile czasu, energii, technik, pasji i cierpliwości połączonej z nowinkami technologicznymi trzeba „włożyć” w jeden odcinek krótkiej bajki. Pojęcia „cierpliwość” i „opanowanie” nabierają w Muzeum Animacji nowego znaczenia :).  Aby film trwał 1 sekundę potrzeba 24 klatek/zdjęć a co za tym idzie 24 zmian położenia lalki (każda zmiana o milimetry ledwo dostrzegalne okiem). Dziennie animator, nazwany przez Leo Magikiem od Lalek, montuje jedynie 8 sekund filmu… Jeden odcinek Parauszka to 10 minut czyli 600 sekund. Wam też na usta nasuwa się słowo: Szacun!

Zwiedzamy kolejne, tematyczne części wystawy. Dzieci podziwiają szkice, modele lalek, storyboardy (scenopisy obrazkowe… coś na kształt komiksu). Matka zawiesza się przy zaaranżowanym i idealnie odwzorowanym planie zdjęciowym Parauszka. Ojciec przykleja nas do gabloty z nagrodami dla studia filmowego. Oczywiście nie ma ich tu wszystkich 300… Potrzebne byłoby osobne pomieszczenie. Są za to lśniące statuetki Oskarów – duma Semafora. (za krótkometrażowy film animowany „Tango” 1983r oraz za „Piotruś i Wilk” 2008).

Gdy przewodniczka kończy swoją opowieść, nasz głód wiedzy zaspakajają pulpity multimedialne z ekranami dotykowymi i wysuwane szuflady (pod gablotami) ze zdjęciami i opisami. Poznajemy historię animacji i jej wielkich mistrzów, techniki animacji poklatkowej, tajniki konstruowania scenografii, zasady działania wieloplanu…

Maluchy przytulają się do ogromnego pluszowego Misia Uszatka, poznają kwiatowe wróżki i spoglądają na świat przez folie celuloidowe (wykorzystywane w takich bajkach jak „Przygód kilka wróbla Ćwirka” czy „Zaczarowany ołówek”) a na końcu same montują krótki film i wysyłają go do rodziców na skrzynkę mailową. (Nasza wysokobudżetowa produkcja na końcu posta).

Każdy, bez względu na wiek, odnajdzie w Muzeum Animacji Se-Ma-For cząstkę swojego dzieciństwa. I każdy, bez wyjątku, wyjdzie stąd z wielkim rogalem na twarzy a po powrocie do domu oglądnie kultowe bajki raz jeszcze. Spora ich część znajduje się na kanale YouTube Semafora  TU – klik. Filmy (i wiele innych gadżetów związanych ze studiem) możemy także zakupić w sklepiku z pamiątkami znajdującym się na terenie muzeum.

KIN_0270-3

Przygody Misia Uszatka

KIN_0233-2

Pingwin Pik-Pok – bohater książki Adama Bahdaja pt. Mały pingwin Pik-Pok i zrealizowanego w Se-ma-forze animowanego serialu lalkowego o tym samym tytule. Bohaterem jest pingwinek, który ma dość siedzenia na Wyspie Śnieżnych Burz i postanawia zwiedzić świat. Serial realizowano w latach 1988 – 1992 i miał 26 odcinków. (Wikipedia)

KIN_0196

Parauszek

KIN_0191

Plan filmowy Parauszka

KIN_0215-3

Plan filmowy Danny Boy

KIN_0278-3

Oskary…

KIN_0282-4

„Szkielet” Parauszka

Dziecięce rozumowanie i postrzeganie świata nie przestanie mnie zadziwiać.  Pani prezentująca mechanizm działania lalki Parauszka (używanej przy produkcji filmu) nie mogła wiedzieć jak bardzo zamiesza w naszym życiu. Do głowy by jej nie przyszło, że wyginając łapki i nóżki królika, pokazując jego metalowy szkielet i obracając ściąganą główką tak zasmuci nasze dzieci. „Mamo! Parauszek nie może być podróżnikiem! Nie wpuszczą go do samolotu bo jest cały w środku metalowy. Mamo! to strasznie smutne!”. Odpowiedziałam, że „w podróż zabiera plastikowy” ;), Musiałam…

KIN_0204

KIN_0236-4

KIN_0224-3

Piotruś i wilk (Piotruś i wilk według Sergiusza Prokofiewa, ang. Peter and the Wolf, Sergei Prokofiev’s Peter and the Wolf) – brytyjsko-polski krótkometrażowy film lalkowy z 2006 w reżyserii Suzie Templeton. Film zdobył statuetkę Oscara 2007 za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Realizacją filmu w całości zajął się łódzki SE-MA-FOR wraz z brytyjskim studiem BreakThru Films przy współpracy norweskiego studia Storm. (Wikipedia)

KIN_0200

KIN_0264-2

Colargol

KIN_0260-4

Orkiestra – część animowana polskiej wersji Ulicy Sezamkowej 1996r

KIN_0246-2

Sekundeczka – w bajkowym zamku zaginęła Sekundeczka i zatrzymał się zegar… Wszyscy jej poszukują. Film animowany lalkowy z 1980 roku.

KIN_0255

Trzy Misie

CENY:

 • Bilet normalny – 20 zł
 • Bilet ulgowy – 15 zł
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 1 osoba dorosła + 2 dzieci) – 45 zł
 • Dzieci do lat 3 – gratis
 • Bilet dużej rodziny (maximum 2 osoby dorosłe + minimum 3 dzieci ) – 12zł/osoba

GODZINY OTWARCIA:

 • Poniedziałek     10.00-16.00
 • Wtorek               10.00-16.00
 • Środa                  10.00-16.00
 • Czwartek            12.00-18:00
 • Piątek                 10.00-16.00
 • Sobota                10.00-17.00
 • Niedziela            10.00-17.00

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Czas zwiedzania ok. 1,5 godziny
 • Zwiedzanie z przewodnikiem + zwiedzanie indywidualne
 • Możliwość płatności kartą
 • Na terenie sklep z pamiątkami (magnesy, maskotki, książki, filmy)
 • Zwiedzanie poprzedza krótki seans filmowy w kinie
 • Brak szatni (jedynie wolnostojące wieszaki)
 • Fotografowanie dozwolone

SE-MA-FOR Muzeum Animacji

ul. Targowa 1/3 B. 24 (wejście od ul. Tuwima 54)
90-022 Łódź

Strona, Facebook, YouTube,

Reklamy

3 Comments on Semafor – Muzeum Animacji w Łodzi

 1. Bardzo fajnie w Semaforze :) Też byliśmy, ale myśle, że ze starszymi dziećmi będzie tam dla nas więcej mozliwości….choc kino zrobiło ogromne wrażenie. I nie wiedzieliśmy o mozliwości nagrania filmu- super sprawa!

  • Ja troszkę żałowałam, że przed wizytą w Semaforze nie zrobiłam wieczorku filmowego w domu. Tak w ramach przypomnienia kultowych produkcji i zapoznania się z tymi oskarowymi…

 2. Alex na pewno się tutaj wybierze gdy będzie z wizyta w Łodzi :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Przystanek Wrocław

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Rodzinne wędrówki górskie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

ZABAWA W GOTOWANIE

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

AnnRK: Myśli i słowa wiatrem niesione

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Tędy i owędy

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Ohana

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Zabawkator

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

kultura, podróże i życie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Pomysłowe Pieczenie

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

Dolny Śląsk dla Uli

PODRÓŻE RODZICIELSTWO KUCHNIA

%d blogerów lubi to: